LOGO REACT EU MMR small v2

Magnetická rezonanceMagnetická rezonance (MR) je vyšetřovací metoda, která využívá k zobrazení jednotlivých tkání  měření změn magnetických momentů atomových jader (především vodíku) v silném magnetickém poli. Tyto změny jsou počítačově zpracovány a je z nich vytvořen obraz. Vyšetření MR se tedy zásadně liší od běžného rentgenového vyšetření, od vyšetření CT (počítačová tomografie), protože se při něm nepoužívá ionizační záření.

Obecně řečeno, magnetická rezonance je jedna z nejcitlivějších metod pro posouzení morfologie a patologie měkkých tkání – mozku, míchy, šlach, kloubů, ale také srdce a cév a v neposlední řadě lze pomocí MR vyšetřovat  i orgány dutiny břišní a malé pánve.


Výhody MR vyšetření
– bezpečná, neinvazivní vyšetřovací metoda nezatěžující pacienty radiačním zářením
- MR zobrazení měkkých tkání (mozek, mícha, svaly, šlachy, klouby a jiné) je mnohem podrobnější a zřetelnější než při vyšetření jinými metodami
- kontrastní látky (paramagnetické) způsobují mnohem méně alergických reakcí než jodové kontrastní látky používané při rentgenových a CT vyšetřeních
- obraz lze snadno vyhotovit ve všech 3 základních rovinách


Přístrojové vybavení
Pracoviště Magnetické rezonance je vybavené přístrojem Siemens Magnetom Avanto se sílou magnetického pole 1.5 Tesla, který  představuje to nejlepší  ve své kategorii. Součástí vybavení  je i automatický injektor pro aplikaci kontrastní látky a  anesteziologický přístroj pro provádění vyšetření v celkové anestezii.
 
 

Jak vyšetření MR probíhá
Běžné MR vyšetření trvá 15 až 45 minut , speciální vyšetření může trvat i déle, pacienti jsou před začátkem vyšetření informováni.
Radiologický asistent uloží vyšetřovaného  na speciální stůl, který s ním zajede do otvoru přístroje. Každý MR přístroj je totiž válcovitý magnet, do kterého stůl s pacientem zajíždí. Proto se mohou někteří pacienti cítit v přístroji uzavřeni, někdy se dostavuje pocit strachu z uzavřených prostor (klaustrofobie). Vyšetření je nebolestivé, pacient pouze slyší hluk, který připomíná údery kladivem , ten je způsoben zapínáním a vypínáním magnetických cívek.Lze ho tlumit ušními ucpávkami nebo sluchátky. Během celého vyšetřování  musí pacienti ležet v absolutním klidu, proto se někteří mohou cítit nepohodlně. Můžete mít pocit tepla ve vyšetřované oblasti, ale tento pocit je obvyklý,  pokud by Vás ale obtěžoval, informujte lékaře. V případě potřeby upřesnění nálezu může být při vyšetření použitá speciální kontrastní látka, která se podává nitrožilně. Během její aplikace můžete mít pocit chladu nebo tepla.Je-li vyšetřováno dítě, mohou s ním být ve vyšetřovně rodiče či doprovod.  Během celého vyšetření budete v kontaktu s vyšetřujícím personálem MR pracoviště pomocí hlasového zařízení a balónkové signalizace.
 


Kdo nesmí být vyšetřen pomocí magnetické rezonance
Vyšetření MR přístrojem nesmí podstoupit pacient s implantovaným kardiostimulátorem či  defibrilátorem ( laicky „budíkem na srdce “), také pacient s kochleárním implantátem.Tyto přístroje by při umístění do silného magnetického pole přestaly fungovat. Vyšetření se neprovádí  v prvních třech měsících těhotenství.
Velké opatrnosti je třeba dbát u jakéhokoliv kovového předmětu v těle (náhrady kloubů, svorky na cévách, cizí předměty, cévní výstuže atd.). V případě přítomnosti kovu v těle je třeba tuto skutečnost uvést na žádance. Lékař, který Vás odesílá k vyšetření, vyplní dotazník na žádance. Před MR vyšetřením budete znovu radiologickým asistentem dotazováni, zda nemáte v těle nějaký kov.
 


Příprava před vyšetřením magnetickou rezonancí
Před vyšetřením je vhodné zhruba 4 hodiny lačnit. Před vyšetřením budete radiologickým asistentem dotazování na přítomnost kardiostimulátoru, kochleárního implantátu, event. kovu v těle. Ve většině případů chirurgem zavedené svorky, šrouby, cévní výstuže, dlahy atd., pokud jsou v těle déle než 6 týdnů, nejsou problémem pro vyšetření, mohou však způsobovat rušení obrazu ve vyšetřované oblasti. Barviva používaná při tetování nebo líčidla na obličeji mohou obsahovat drobné částice oxidu železa a proto se mohou při vyšetření zahřívat , při event. nepříjemných pocitech vlivem zahřátí ihned upozorněte vyšetřující personál. Před vyšetřením budete požádáni, abyste v kabince odstranili všechno, co by mohlo způsobit deformace obrazu při MR vyšetření –jako např.sponky do vlasů, šperky, brýle, naslouchadla, snímatelné zubní protézy, části oblečení s kovovými háčky, zipy atd. Pacienti, kteří mají strach z uzavřeného prostoru (klaustrofobii), musí informovat svého odesílajícího lékaře, ten může podat léky tlumící úzkost. V takovém případě byste neměli po vyšetření řídit motorové vozidlo. Také v  případě, že jste těhotná, oznamte to před vyšetřením lékaři.
 


Vyhodnocení výsledků vyšetření
Vyšetření provádí tým vyškolených radiologických asistentů a výsledky hodnotí lékař- radiolog, který má dostatečné zkušenosti s MR. V naší nemocnic pracuje tým pod vedením primářky MUDr. Barbary Budínské.