LOGO REACT EU MMR small v2

Vyšetření ultrazvukemDiagnostický ultrazvuk je zavedená a efektivní neinvazívní zobrazovací metoda, která využívá ultrazvukového vlnění s vysokou frekvencí pro anatomické zobrazení tkání a orgánů ve vyšetřované oblasti lidského těla. Dopplerovské ultrazvukové vyšetření navíc umožňuje kvalitativně i kvantitativně posoudit nález na cévním řečišti, zejména zhodnotit přítomnost uzávěrů cév či posoudit stupeň jejich zúžení. Desítky let zkušeností s diagnostickým ultrazvukem potvrdily, že se jedná o bezpečnou a efektivní zobrazovací metodu. Do současnosti nebyly prokázány žádné škodlivé vedlejší účinky ultrazvuku při výkonových hladinách používaných pro diagnostická vyšetření. Přesto je nezbytné používat tuto zobrazovací metodu správně a v indikovaných případech, vyšetření musí být prováděno erudovaným lékařem – radiologem s dostatečnými zkušenostmi v ultrasonografii a na technicky vyhovujícím ultrazvukovém přístroji. Ultrazvuková vyšetření by měla být prováděna jen tehdy, pokud pro ně existuje medicínský důvod a za použití nejnižší možné ultrazvukové expozice nezbytné pro získání potřebné diagnostické informace.

 

Ultrazvukové pracoviště radiologického oddělení Nemocnice Třinec najdete v prvním 1.poschodí monobloku v prostorách RO.

 

Přístrojové vybavení – dva přístroje ALOKA ALPHA 7 vybavené konvexními břišními sondami s frekvencí 1-6MHz, lineárními sondami s fekvencí 3-13MHz, peroperační laparoskopickou sondou pro vyšetřování jater s frekvencí 4-13MHz

 

Indikace (kdy se má ultrazvukové vyšetření provést):

Zjednodušeně řečeno je indikací ultrazvukového vyšetření posouzení morfologického nálezu ve vyšetřované oblasti. Tedy odpověï na otázku, zda je v problematické oblasti něco divného a pokud ano, o co se jedná. Ultrazvuk je velmi vhodnou metodou pro posouzení orgánů v břišní dutině a v měkkých tkáních krku i jinde na těle, naopak je prakticky nepoužitelný pro posouzení plic a kostí. Dopplerovský ultrazvuk umožňuje hodnotit nález na cévách, zejména posoudit jejich průchodnost a eventuelně stupeň zúžení, které bývá nejčastěji na podkladě aterosklerózy (kornatění tepen).

 

Kontraindikace (kdy se vyšetření provést nesmí) a rizika ultrazvukového vyšetření:

Kontraindikace ultrazvukového vyšetření (včetně vyšetření dopplerovského) neexistují. Rizika ultrazvukového vyšetření neexistují, respektive nejsou známa.

 

Omezení metody:

Obezita: Větší množství podkožního tuku může ztížit až znemožnit hodnocení hlouběji uložených struktur.

 

Plynatost: Ultrazvuk se na rozhraní plynu a tkání odráží a struktury uložené za žaludkem nebo střevní kličkou s obsahem plynu můžou být nepřehledné.

 

Kalcifikace: Také kalcifikace odrážejí ultrazvukové vlnění a mohou působit komplikace zejména při dopplerovském vyšetření v hodnocení průtoku v místě přítomnosti těžce zvápenatělých plátů.

 

Nepříznivé anatomické poměry: Například vyšetření krčních tepen může být ztíženo u pacientů s krátkým krkem či v případě vysokého uložení jejich větvení

 

Nespolupracující pacient: Vyšetření může být ztíženo až znemožněno pokud pacient nespolupracuje, například pokud nevydrží v klidu ležet, nezadrží na pokyn dech, nelze ho otočit na bok