LOGO REACT EU MMR small v2

Levé menu

nove CT smallDnes byl na radiologickém oddělení Nemocnice Třinec, p.o. slavnostně uveden do provozu nový CT přístroj SOMATOM DEFINITION, který umožní zrychlení a zkvalitnění vyšetření jednotlivých orgánů a oblastí. Přístroj v hodnotě 15 milionů korun, který nahradil starý počítačový tomograf, byl z 85% financován z evropských prostředků Integrovaného operačního programu Ministerstva zdravotnictví, zbývajících 15% hradil zřizovatel nemocnice Moravskoslezský kraj.

V Nemocnici Třinec funguje od roku 2011 Iktové centrum, které se specializuje na léčbu pacientů s cévní mozkovou příhodou. Jsou zde léčeni pacienti prakticky z celého okresu Frýdek-Místek a nedalekého Českého Těšína.

„Přístroj jsme pořídili za účelem zvýšení kvality poskytování diagnostické péče v rámci Iktového centra Nemocnice Třinec,“ řekl Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice Třinec. „Výměnou starého CT přístroje za nový multidetektorový 64-řadý počítačový tomograf se CT vyšetření jednotlivých orgánů a oblastí výrazně zkvalitní a zrychlí,“ dodal ředitel Stejskal.

„Nový CT přístroj využívá několika paralelních řad detektorů, tím umožňuje získávání dat z více vrstev zobrazované tkáně,“ vysvětllila Barbara Budínská, primářka radiologického oddělení nemocnice, kde je nový přístroj umístěn.

„Využití multidetektorové technologie přináší možnost podstatného zkrácení vyšetřovacího času, a to při stejném nebo dokonce i lepším rozlišení. Větší množství tenkých vrstev umožňuje tvorbu diagnosticky rovnocenných multiplanárních obrazových rekonstrukcí. Při použití speciálního softwaru lze snížit dávku ionizujícího záření při CT vyšetření, což znamená menší zátěž pro pacienta,“ upřesnila primářka Budínská.

Vyšetření počítačovou tomografií patří mezi nejvýznamnější pomocná vyšetření u neurologických pacientů.

„U pacientů s akutní cévní mozkovou příhodou (CMP) se jedná o akutní vyšetření, které nám odliší okamžitě, zda se jedná o cévní příhodu způsobenou nedokrevností mozku nebo krvácením do mozku, eventuálně odhalí jinou příčinu potíží pacienta jako například mozkový nádor,“ uvedla primářka neurologického oddělení třinecké nemocnice Helena Sobolová.

„Při aplikaci kontrastní látky do žíly se zobrazí cévní řečiště v mozku, které nám může odhalit zúžení tepny nebo její uzávěr, u krvácení do mozku mohou být na tepnách výdutě nebo cévní malformace. U akutních CMP provádíme vždy CT vyšetření, jedná se o velmi rychlé vyšetření, na jehož základě rozhodujeme u pacientů o dalším postupu léčby,“ popsala primářka Sobolová.

CT vyšetření se používá také u pacientů s bolestí hlavy, závratí, epileptických záchvatů, při podezření na mozkový nádor, u bolestí páteře. Na počítačovém tomografu lze provádět také vyšetření plic, břicha, vyšetření hlavy po úrazech a mnohá další vyšetření. Velkou výhodou je rychlost vyšetření, možnost provedení akutního vyšetření i během noci. Vyšetření je možné provádět také u pacientů s kardiostimulátorem nebo s klaustrofobií, u kterých není možné provést podrobnější vyšetření magnetickou rezonancí. Pod CT kontrolou je možné také provádět opichy nervového kořene u pacientů s onemocněními páteře a meziobratlových plotének, kde je výhodou, že při aplikaci lékař přímo vidí místo, kam aplikuje léčebnou směs.
 
nove CT 1 small   nove CT 2 small   nove CT 3 small