LOGO REACT EU MMR small v2

Levé menu

06 30 Eso4Iktové centrum Neurologického oddělení Nemocnice Třinec bylo oceněno zlatou plaketou ESO Angels Awards. Slavnostní předání regionálních ocenění proběhlo koncem června v Ostravě. Toto prestižní ocenění je výsledkem každoročního vyhodnocování péče v iktových centrech, která musí vykazovat své výsledky do mezinárodních registrů. Hodnocení zahrnuje zejména rychlost zahájení léčby, kvalitu vyšetřovacích postupů, procento hospitalizací na intenzivních lůžkách, terapie a celkový stav pacientů při propuštění.

Zlatou plaketu, kterou Nemocnice Třinec převzala, uděluje Evropská neurologická společnost (ESO) na základě přísného vyhodnocení péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP). Toto uznání je důkazem skvělé práce všech zdravotníků, kteří se podílejí na péči o tyto pacienty. Cílem společné práce je dát pacientovi co největší šanci na kvalitnější život po CMP.

Specializované centrum pro léčbu cévních mozkových příhod bylo v Nemocnici Třinec zřízeno již v roce 2010 a od té doby bylo několikrát reakreditováno jako iktové centrum. Zajišťuje péči pro velkou spádovou oblast, která zahrnuje celkem 200 000 obyvatel okresů Frýdek-Místek a Český Těšín. CMP představují stále velmi závažné a časté onemocnění, přičemž v posledních letech je v třinecké nemocnici hospitalizováno více než 400 pacientů ročně s tímto onemocněním, nejčastěji na neurologické jednotce intenzivní péče. Většina případů je způsobena nedokrevností mozku, menší část krvácením do mozku.

CMP se často projevují ochrnutím končetin, poruchou řeči, porozumění, dyskoordinací pohybů, závratěmi, poruchami zraku nebo bolestí hlavy. Léčba musí být komplexní a zahájena co nejdříve. „Standardní léčbou CMP je podání intravenózní trombolýzy, kdy podáváme do žíly látku, která má pomoci uvolnit uzavřenou cévu. V minulém roce jsme ji podali 59 pacientům. Jako jedno z prvních iktových center v Moravskoslezském kraji jsme začali od dubna 2025 v Nemocnici Třinec k této léčbě používat moderní přípravek tenektepláza (Metalyse®). Snažíme se neustále zlepšovat péči o pacienty, např. pořízením motomedu ke cvičení přímo na neurologické JIP. Rovněž jsme rozšířili ambulantní aplikaci botulotoxinu do postižených zkrácených svalů u pacientů po CMP,“ vysvětlil Martin Čábal, primář neurologického oddělení.

Tato léčba má řadu omezení a rizik a musí být podávána co nejdříve po vzniku potíží. K úspěšnému zvládnutí léčby je nutná velmi dobrá a rychlá spolupráce především s radiodiagnostickým oddělením a klinickými laboratořemi. Na léčbě se dále podílejí neurologové, internisté, rehabilitační a logopedičtí pracovníci, a v některých případech je nutná spolupráce s neurochirurgy nebo cévními chirurgy.

Děkujeme všem zaměstnancům za jejich neúnavnou práci a odhodlání, které vedlo k tomuto významnému ocenění. Společným úsilím zajišťujeme, že naši pacienti dostávají tu nejlepší možnou péči a šanci na kvalitnější život po CMP.

Moravskoslezský kraj se zároveň zařadil mezi pět krajů v České republice (a 28 regionů na světě), které v roce 2024 splnily všechna kritéria pro udělení prestižního statutu Angels region. Jde o významný mezinárodní úspěch a potvrzení toho, že nemocnice v našem kraji poskytují pacientům s CMP péči na špičkové úrovni.

Irena Sikorová Nožková
tisková mluvčí

 

  06 30 Eso3 06 30 Eso1 06 30 Eso2