klauni1Jako každý měsíc, zavítali do naší nemocnice na dětské oddělení „zdravotní klauni“. Ocitnout se v nemocnici není určitě nic veselého a nejhůř  tuto situaci snášejí děti. Smutek a špatná psychika rozhodně není vhodná medicína a proto jsou tady  zdravotní klauni. Jak říká klasik – nejlepší lék je smích.

Tentokrát dorazila osvědčená dvojice klaunů David Ševčík alias „MUDr. Alojz Vemeno“  a  Pavla Dobrotská coby zkušená „zdravotní sestra Božena Složená“.  Klauni v kostýmech postupně navštěvují pokoje s malými  i většími pacienty. Hned na prvním pokoji dětem na okamžik ztuhl úsměv na tvářích, když se David Ševčík představil : „ Dobrý den, já jsem doktor Vemeno a brzy tady budu primářem ……“. Vzápětí na to už ale dvojice klaunů snadno spustila smích u   překvapených dětí.

Následovalo originální měření tlaku s peprným a vtipným komentářem.

Děti se ochotně v rámci možnosti zdravotního stavu zapojili do hry. Odměnou jim bylo zvířátko – hračka z vlastnoručně změřeného "tlaku" balónkem.

klaun7

Nejlepší odměnou zdravotním klaunům je pak široký úsměv na dětské tváři.

Historie myšlenky zdravotních klaunů se datuje do roku 1986, kdy Michael Christensen, ředitel organizace s názvem Big Apple Clown Care Unit sdružující profesionální klauny, přišel s nápadem vyzkoušet jejich přítomnost na dětských lůžkových odděleních. Koncept „léčby humorem“ pak  od roku 1998 začal rozvíjet v České republice  Gary Edwards.

Více informaci a kontaktů pak najdete na - www.zdravotni-klaun.cz

Tiskové oddělení NT