Proč říct ANO magnetické rezonanci v Nemocnici Třinec

Foto MRDne 14.3.2011 byla  zahájena přestavba prostor pro instalaci nového přístroje magnetické rezonance v Nemocnici Třinec, p.o.. Tímto krokem je završeno více než dvouleté úsilí vedení Nemocnice a jejího zřizovatele Moravskoslezského kraje týkající se realizace projektu financovaného z prostředků Evropské unie (v rámci tzv. regionálního operačního programu), jehož cílem byla modernizace vybavení krajských nemocnic. Nemocnice Třinec se tehdy jako jediná v kraji přihlásila do projektu se žádostí o pořízení magnetické rezonance a získala pro tento projekt i souhlas zdravotních pojišťoven. Důvodů pro takové rozhodnutí bylo hned několik. Hlavním důvodem byl a je dlouhodobý záměr Nemocnice specializovat se na poskytování péče pacientům s cévní mozkovou příhodou (mrtvice) a dětským pacientům.

V regionu rovněž chyběly kapacity pro tuto vyšetřovací metodu a čekací doby byly (a stále jsou) neúměrně dlouhé, zvláště u pacientů, kteří toto vyšetření potřebují relativně urgentně. Co znamená v dnešní době instalace  nového přístroje  magnetické rezonance v Nemocnici Třinec? Z pohledu pacienta se jednoznačně zvýší dostupnost tohoto specializovaného vyšetření tím, že se zkrátí objednací doby, které jsou v okolních nemocnicích 6-8 týdnů pro plánovaná vyšetření, a zejména  pro pacienty, jejichž onemocnění vyžaduje akutní vyšetření.

Budova s MR

V minulém roce byl Nemocnici Třinec udělen Ministerstvem zdravotnictví status iktového centra se spádovou oblastí asi 200 tisíc obyvatel (jde o celý  okres FM + Český Těšín). Akutní vyšetření mozku magnetickou rezonancí umožní stanovit velmi časnou diagnózu mozkové mrtvice a v souvislosti s tím také poskytnout včasnou léčbu. Tato opatření ve svém důsledku umožňují v mnoha případech zmírnit či eliminovat následky onemocnění.

Nemocnice Třinec se také dlouhodobě zaměřuje na péči o dětského pacienta. Vyšetření magnetickou rezonancí má v dětském lékařství zvláštní význam spočívající v tom, že je nejenom v mnoha případech citlivější než vyšetření počítačovou tomografií, ale především nezatěžuje dětský organizmus radiačním zářením, jak je tomu u běžného rentgenu či CT vyšetření. Na rozdíl od okolních zařízení v Nemocnice Třinec navíc existuje možnost vyšetření těch nejmenších dětí (kojenců a batolat), kde je nutné uspání dětského pacienta. V neposlední řadě bude tento přístroj poskytovat služby i ostatním pacientům nejen z naší nemocnice ale i z celé východní části Moravskoslezského kraje.

Personál radiologického oddělení se již měsíce připravuje na spuštění provozu nového přístroje. Primářka oddělení MUDr. Barbara Budínská, která v Nemocnici Třinec pracuje od poloviny roku 2010, má dlouholeté zkušenosti s touto vyšetřovací metodou. Po odborné stránce je tedy Nemocnice Třinec připravena a schopna nabídnout kvalitní službu všem, kdo budou toto vyšetření potřebovat.

Závěrem lze konstatovat, že přístroj magnetické rezonance v Nemocnici Třinec má své pevné místo a opodstatnění v rámci zdravotnictví Moravskoslezského kraje a bude přínosem pro všechny budoucí pacienty a lékařskou obec.

Tiskové oddělení NT