Již čtvrtým rokem se na dva dny (8-9.2.2011) proměnila naše nemocniční posluchárna ve velké edukační centrum. Za letošní témata byly vybrány ošetřovatelské standardy neodkladné resuscitace, polohování pacienta, správné přikládání ortéz, optimální užití inzulínových aplikátorů, péči o pacienta se stomií a hygiena rukou. A to vše pod dohledem zkušených zdravotnických profesionálů, kteří prakticky denně vykonávají tyto činnosti.
Na cvičném modelu si zdravotníci mohli ověřit své znalosti neodkladné resuscitace. Neodkladná resuscitace je soubor jednoduchých a logicky na sebe navazujících postupů, které mají sloužit k neprodlenému obnovení dodávky okysličené krve do mozku. Hlavním faktorem úspěchu je rychlost zahájení a účinnost provedení resuscitace. Po 4-5 min. od zástavy oběhu okysličené krve v mozku začínají při běžné teplotě nenávratně odumírat mozkové buňky. I když se později profesionálním zachráncům podaří krevní oběh obnovit, vyšší mozkové funkce bývají trvale poškozené a pacientovi se nikdy neobnoví normální kvalita života. Proto je velmi důležité perfektně zvládnout provádění postupů neodkladné resuscitace v terénu nebo v nouzových situacích ještě před příjezdem ZS. Tyto školení bychom doporučili i široké veřejnosti, zejména pak profesionálním řidičům.
Praktické poznatky si zdravotníci ověřili při správném polohování pacienta s cílem maximálně předcházet vzniku proleženin a otlaků. Zvýšená pozornost byla věnována i prevenci zdravotních problémů samotných zdravotníků. Zkušení fyzioterapeuté předvedli jak manipulovat s pacientem tak, aby si ošetřující personál sám nepoškodily páteř. V praxi si tak ověřili, že správné polohování pacientů není vůbec jednoduché a je nutné si ho stále opakovat a procvičovat.
Správné přikládání ortéz je nutné dobře zvládnout, protože mnozí pacienti jsou odkázáni i na celodenní používání pomůcky. Proto je žádoucí, aby používání správně fungující ortézy nebylo bolestivé a kontakt pokožky s materiálem byl příjemný. Kvalita vyráběných ortéz a přístrojů je závislá nejen na dobře zvládnuté technologii, ale také na kvalitních materiálech. Konstrukční základ pomůcek nesmí být pro uživatele příliš těžký, ale musí být dostatečně pevný. Náš odborně fundovaný zdravotník poradil i s hygienickou údržbou pomůcky.
Diabetes mellitus představuje v dnešní době jedno z nejzávažnějších civilizačních onemocnění a počet diabetiků pokradmu v populaci narůstá. Našim cílem je nejen odborná péče o pacienty, ale i jejich bezproblémové zapojení do každodenního života ve společnosti. Pro mnohé naše spoluobčany je to celoživotní proces.Odborné a praktické zkušenosti našich proškolených zdravotníků tak určitě uvítají. Naší snahou je, aby nemocný přebral větší zodpovědnost za své zdraví a aby spolupráce se zdravotnickým týmem byla co nejlepší. Pacientům je nutné předat a vysvětlit informace týkajících se tohoto onemocnění. Jedná se především o samostatnou kontrolu diabetu, používání glukometru, vedení si vlastních záznamů, druhy inzulínů a uložení, místa vpichu, frekvence aplikace a nácvik aplikace, dietní léčbu a další praktické rady.
Stomie (vývod tenkého, tlustého střeva
nebo močovodu břišní stěnou) je pro pacienta náročnou životní situací.
Informace pacientů o stomiích jsou ve většině případů nedostatečné a úkolem našeho
vyškoleného personálu je pomáhat
postiženým zvládnout problémy života s vývodem, informovat je o dostupných
pomůckách a o výši úhrad pojišťovnami, pomáhat zvládat složité psychické
problémy způsobené novou situací.
Správná hygiena a následná péče o
pokožku rukou je významnou součástí v boji s mikrobiálními infekcemi
přenášených rukama. Proto by se měla stát nedílnou součástí pracovní kultury ve
všech zdravotnických zařízeních. O zásadách správného mytí rukou zdravotníků přednášel
a prakticky předváděl ústavní hygienik nemocnice. K dispozici bylo i zařízení, které okamžitě odhalí
sebemenší pochybení při nedodržení hygieny rukou.
Tiskové oddělení NT