Necelých šest měsíců prací a téměř 30 milionů korun si vyžádala kompletní rekonstrukce dětské jednotky intenzivní péče v krajské Nemocnici Třinec, p. o. Malým pacientům a jejich rodičům bude nyní k dispozici pět nových jednolůžkových boxů se zvýšeným standardem poskytování komplexní péče.
„Charakter poskytované péče na dětské JIP neodpovídal současným potřebám, a to především z hygienického hlediska a nevyhovujícího dispozičního řešení,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Stejskal. „Původní stav byl nevyhovující především z hygienického hlediska, kdy v prostoru JIP byla nevhodně umístěna pracoviště za filtry a nevyhovovalo ani rozmístění obslužných místností. Dispozice jednotky byla velice stísněná a hospitalizace větších dětí komplikovaná. Vícelůžkové pokoje prakticky neumožňovaly případnou izolaci pacienta a zvyšovaly riziko přenosu nozokomiálních nákaz,“ popsal ředitel Stejskal.
Stavební úpravy probíhaly v prvním podzemním podlaží pavilonu E, který je součástí hlavního monobloku nemocnice. Tři původní jedno a dvoulůžkové pokoje byly přestavěny na pět jednolůžkových boxů, které dávají pacientům větší soukromí a zlepšují také hygienicko-epidemiologický režim. Byla provedena kompletní rekonstrukce elektroinstalace, počítačové sítě a vybudována nová vzduchotechnika, která řeší tlakové poměry a míru čistoty prostředí JIP. Současně prošly rekonstrukcí také vodovodní a kanalizační instalace. Každý box je vybaven otočným kyvným stativem s ramenem, na kterém jsou umístěny zásuvky elektřiny, kyslíku, vzduchu a vakua. Součástí rekonstrukce byla i obnova části zdravotnické techniky.
„Rekonstrukce dětské jednotky přispěla ke zvýšení standardu léčení a bezpečnosti pacienta,“ potvrdil náměstek pro léčebnou péči a zároveň primář dětského oddělení Nemocnice Třinec Štěpán Rucki. „Oddělení pacientů do jednolůžkových pokojů výrazně snižuje riziko nemocničních nákaz, které prodlužují hospitalizaci a zvyšují náklady léčení,“ uvedl náměstek Rucki.
Pokoje jsou vybaveny novým barevným nábytkem, k pohodlí rodičů přispějí i komfortní křesla na každém boxu, ve kterých mohou případně strávit noc se svým dítětem. Zároveň byly na stejném podlaží vybudovány pokoje pro rodiče s celkovou kapacitou pět míst a kuchyňka. Ke zpříjemnění pobytu na oddělení přispěje i obrázková výzdoba.
Náklady na rekonstrukci dětské JIP včetně vybavení a přístrojové techniky činily téměř 30 milionů Kč, a jsou hrazeny z prostředků Moravskoslezského kraje a z vlastních zdrojů nemocnice.
„Cením si toho, že se třinecké nemocnici daří i přes složitou situaci ve zdravotnictví investovat do nového vybavení, pokračovat v rozvojových trendech tak, aby se pacientům dostávalo vysoce profesionální a kvalitní péče,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.
Dodal, že kraj letos třinecké nemocnici přispěl 4 miliony korun na rekonstrukci části komunikací v jejím areálu. „Třinecká nemocnice je spolu s ostatními nemocnicemi zřizovanými Moravskoslezským krajem zapojena také do projektů Modernizace vybavení pro obor návazné péče, spolufinancovaných z evropských peněz. Pro Nemocnici Třinec se počítá s téměř 58 miliony korun nákup moderních zdravotnických prostředků a přístrojové techniky. Pořídí za ně například sto nových lůžek, ultrazvukové přístroje, traumatologický stůl, endoskopickou věž nebo vysokofrekvenční ventilátor,“ upřesnil náměstek hejtmana Martin Gebauer.
Jolana Filipová, tisková mluvčí nemocnice Třinec