Edukační dny v Nemocnici Třinec, jejichž úkolem je proškolit nelékařské zdravotnické pracovníky v různých oblastech ošetřovatelské péče, se letos konaly již poosmé. Během dvou dnů se akce zúčastnilo 242 zaměstnanců nemocnice, kteří si rozšířili své vědomosti nejen ve svém oboru, ale naučili se také sebeobraně.
Cílem edukačních dnů je snaha kvalitně poskytovat ošetřovatelskou péči, předcházet rizikům a existenci nežádoucích událostí a procvičit personál vybrané standardy ošetřovatelské péče a postupy při protiepidemických opatřeních.
„Každý rok se snažíme zařadit do vzdělávacího programu jiná témata podle aktuální potřeby,“ vysvětlila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Šárka Panáková. „Letos to například bylo polohování pacienta a prevence dekubitů, správný postup při cévkování pacientky, vyhodnocení nutričních rizik u pacienta a správné stavění krvácení z nosu. Tradičně byla zařazena témata jako hygiena rukou a neodkladná resuscitace,“ vypočítala náměstkyně Panáková.
„Vzali jsme si příklad z učitele národů Jana Ámose Komenského a celou akci jsme pojali ve smyslu „škola hrou“, to znamená, že místo naslouchání přednáškám si každý účastník může vyzkoušet školené činnosti v praxi. Zpestřením edukačních dnů byla letos výuka sebeobrany, kdy se účastníci učili, jak se bránit při napadení agresorem. Tuto netradiční výuku pro nás bezplatně zajistil pan Martin Vaňka ze Sportovního klubu thajského boxu COMO-3 GYM z třinecké haly STARS, kterému bychom za to chtěli poděkovat,“ dodala Šárka Panáková.
Lektoři jsou kvalifikovaní zaměstnanci nemocnice nebo zaměstnanci partnerských firem, kteří k edukaci používají různé výukové modely. Jejich úkolem je nejen kontrolovat, zda účastník školení dodržuje správný postup daný platným ošetřovatelským standardem, ale také dokázat poradit a zodpovídat různé dotazy.
Jolana Filipová, tisková mluvčí