Již od října roku 2011 vedou vyškolené fyziterapeutky na rehabilitačním oddělení cvičení pro ženy, které mají problémy s únikem moči. Zároveň je rehabilitační oddělení vybaveno i novým přístrojem určeným ke stimulaci svalů pánevního dna, který velmi podporuje léčbu inkontinence. Odborného vedení fyzioterapeutek máte možnost využít po doporučení urologa nebo gynekologa.
Inkontinence se ve vyspělých společnostech stává stále rozšířenějším problémem a to především u žen. Je s podivem, že až 40 procent inkontinentních pacientek nevyhledá odbornou pomoc. Je to škoda, protože v téměř 80ti procentech případů se dá ženám pomoci.
Na rozvoj inkontinence má vliv např.: nadváha, věk, těhotenství, porod (neuromuskulární poranění), nadměrné požívání alkoholu, kofeinu, sycených nápojů, kouření, deprese.
Inkontinenci dělíme na stresovou a urgentní. Stresová nastává při zvýšení tlaku v dutině břišní, který převýší tlak v močové trubici. Zde nedochází ke kontrakci vypuzovače. K úniku dochází při kýchnutí, poskoku, zvednutí břemene aj. Urgentní inkontinence je neovladatelné nutkání močit.
Možnosti léčby:
K nejradikálnějším metodám patří operativní léčba, kdy se klientům voperují podpůrné pásky, které uchytí močovou trubici. Pacienti musí po operaci cvičit, jinak se postupem času vše vrátí do starých kolejí. Je nutné pacienty motivovat, aby se svým problémem nezůstávali sami a nechali se odborně vést v terapii.
Cvičení je nejméně invazivní metodou v léčbě inkontinence. Cvičením má být fixován močový měchýř a močová trubice v malé pánvi, nikoliv jen svěrače. Pacient má být veden k tomu, aby aktivoval pánevní dno tehdy, kdy to situace vyžaduje, nikoliv cvičit jen 3x denně. Vzhledem k tomu, že první výsledky cvičení se dostaví po 6ti týdnech až po 2 měsících, je nutná trpělivost a vytrvalost pacienta. Není vhodné cvičit sám doma podle informačních letáků a brožur. Bez dohledu specialisty dochází nejčastěji ke špatnému provedení cviků a tím se nedostaví kýžený úspěch. Tato autoterapie je demotivující a v široké společnosti se tak šíří nepravdivé tvrzení, že cvičení nepomáhá.
Na rehabilitačním oddělení Nemocnice Třinec byly v metodě (Ostravský koncept – fyzioterapie inkontinentních pacientů) vyškoleny fyzioterapeutky a od října 2011 se léčba provádí. Rehabilitační oddělení je vybaveno novým přístrojem určeným na elektrostimulaci svalů pánevního dna. Pacienti mají možnost být odborně vedeni po doporučení urologa nebo gynekologa.