10 03 Katetr1Věděli jste, že… v Nemocnici Třinec je možné zavedení střednědobých a dlouhodobých intravenózních katetrů?

Katetry typu PICC či Midline jsou zaváděny při potřebě dlouhodobé nitrožilní léčby, která trvá několik týdnů až měsíců. Nejčastější indikace jsou chemoterapie, parenterální výživa nebo podávání antibiotik. Katetry je možné zavést jak hospitalizovaným v nemocnici, tak i pacientům v ambulantním ošetřování nebo těm z jiných zdravotnických zařízení. Mimo dospělých je možné zavedení i u větších dětí. Pro zkvalitnění a zkrácení zavedení probíhá vše pod kontrolou ultrazvukového přístroje a EKG. Dle typu katetru je možné nejen jejich prostřednictvím léky podávat, ale realizovat opakovaně i krevní odběry.

Hlavním cílem je zajistit spolehlivý nitrožilní vstup po celou dobu terapie. Pacienti se špatným žilním systémem tak nejsou traumatizováni opakovanou snahou o odběr nebo zajištění žilní linky. Tento postup zvyšuje pacientův komfort a díky možnosti ambulantního ošetření snižuje potřebu hospitalizace.

Pro více informací lze kontaktovat Anesteziologickou ambulanci Nemocnice Třinec na tel. 558 309 315.

10 03 Katetr3