P1100331Nemocnice Třinec se zapojila do projektu „Život v kufříku“, který je určen novorozencům, odloženým matkami po porodu. Tyto děti povětšinou čeká spletitá cesta mezi přechodnými pěstouny, dětskými centry a při troše štěstí, cesta končí příchodem do láskyplné rodiny.

Zrození, začátek života je pro většinu novorozených dětí a jejich rodiče jedinečnou, neopakovatelnou a nejšťastnější událostí. Nastane však někdy okamžik, kdy z různých důvodů dítě ve vlastní rodině být vychováváno nemůže. A právě těmto odloženým dětem, které z porodnice jdou do náhradní pěstounské péče či do kojeneckého ústavu, je věnován projekt nadace LA VIDA LOCA  „Život v kufříku“, do kterého se zapojila i Třinecká nemocnice.

„Cílem projektu je věnovat těmto dětem první vzpomínky na období jejich narození, první otisk ručičky, nožičky, první fotografie, informace o porodní hmotnosti a délce miminka, jména sestřiček a lékařů, kteří byli u porodu, popis, jak miminko prožívalo první dny po narození, informace o významných událostech těchto dnů ve světě, jaké bylo například počasí, drobné upomínkové dárečky a mnoho dalších, které by mohly pomoct dítěti v období hledání vlastní identity a otázek „Odkud pocházím a kdo vlastně jsem?“. Dítě by mělo mít pocit, že v období jeho narození nebylo samo, že mu na něm někomu záleželo, že ho někdo měl rád, i když nemohl vyrůstat se svými biologickými rodiči,“ vysvětlila vrchní sestra dětského oddělení Karmen Cieslarová.

Veškeré tyto údaje budou zaznamenávány do kufříku, který bude doprovázet malého človíčka v další cestě životem. V tomto duchu dále pokračuje náhradní pěstounská rodina a dále adoptivní rodiče.

P1100314  P1100317  P1100323