DJIP 01 sNecelých šest měsíců prací a téměř 30 milionů korun si vyžádala kompletní rekonstrukce dětské jednotky intenzivní péče v krajské Nemocnici Třinec, p. o. Malým pacientům a jejich rodičům bude nyní k dispozici pět nových jednolůžkových boxů se zvýšeným standardem poskytování komplexní péče.

„Charakter poskytované péče na dětské JIP neodpovídal současným potřebám, a to především z hygienického hlediska a nevyhovujícího dispozičního řešení,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Stejskal. „Původní stav byl nevyhovující především z hygienického hlediska, kdy v prostoru JIP byla nevhodně umístěna pracoviště za filtry a nevyhovovalo ani rozmístění obslužných místností. Dispozice jednotky byla velice stísněná a hospitalizace větších dětí komplikovaná. Vícelůžkové pokoje prakticky neumožňovaly případnou izolaci pacienta a zvyšovaly riziko přenosu nozokomiálních nákaz,“ popsal ředitel Stejskal.

Stavební úpravy probíhaly v prvním podzemním podlaží pavilonu E, který je součástí hlavního monobloku nemocnice. Tři původní jedno a dvoulůžkové pokoje byly přestavěny na pět jednolůžkových boxů, které dávají pacientům větší soukromí a zlepšují také hygienicko-epidemiologický režim. Byla provedena kompletní rekonstrukce elektroinstalace, počítačové sítě a vybudována nová vzduchotechnika, která řeší tlakové poměry a míru čistoty prostředí JIP. Současně prošly rekonstrukcí také vodovodní a kanalizační instalace. Každý box je vybaven otočným kyvným stativem s ramenem, na kterém jsou umístěny zásuvky elektřiny, kyslíku, vzduchu a vakua. Součástí rekonstrukce byla i obnova části zdravotnické techniky.

„Rekonstrukce dětské jednotky přispěla ke zvýšení standardu léčení a bezpečnosti pacienta,“ potvrdil náměstek pro léčebnou péči a zároveň primář dětského oddělení Nemocnice Třinec Štěpán Rucki. „Oddělení pacientů do jednolůžkových pokojů výrazně snižuje riziko nemocničních nákaz, které prodlužují hospitalizaci a zvyšují náklady léčení,“ uvedl náměstek Rucki.

Pokoje jsou vybaveny novým barevným nábytkem, k pohodlí rodičů přispějí i komfortní křesla na každém boxu, ve kterých mohou případně strávit noc se svým dítětem. Zároveň byly na stejném podlaží vybudovány pokoje pro rodiče s celkovou kapacitou pět míst a kuchyňka. Ke zpříjemnění pobytu na oddělení přispěje i obrázková výzdoba.

Náklady na rekonstrukci dětské JIP včetně vybavení a přístrojové techniky činily téměř 30 milionů Kč, a jsou hrazeny z prostředků Moravskoslezského kraje a z vlastních zdrojů nemocnice.

„Cením si toho, že se třinecké nemocnici daří i přes složitou situaci ve zdravotnictví investovat do nového vybavení, pokračovat v rozvojových trendech tak, aby se pacientům dostávalo vysoce profesionální a kvalitní péče,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Dodal, že kraj letos třinecké nemocnici přispěl 4 miliony korun na rekonstrukci části komunikací v jejím areálu. „Třinecká nemocnice je spolu s ostatními nemocnicemi zřizovanými Moravskoslezským krajem zapojena také do projektů Modernizace vybavení pro obor návazné péče, spolufinancovaných z evropských peněz. Pro Nemocnici Třinec se počítá s téměř 58 miliony korun nákup moderních zdravotnických prostředků a přístrojové techniky. Pořídí za ně například sto nových lůžek, ultrazvukové přístroje, traumatologický stůl, endoskopickou věž nebo vysokofrekvenční ventilátor,“ upřesnil náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Jolana Filipová, tisková mluvčí nemocnice Třinec

DJIP 05 ředitel Stejskal s   DJIP 06 starostka Palkovská s   DJIP 07 primář Rucki s
DJIP 08 pripitek s   DJIP 09 rozcestník s   DJIP 10 Indiáni s
 DJIP 02 s    DJIP vesmírná komnata s   DJIP dětská koupelna s